A+ A A-

Jaunās grāmatas Mētrienas bibliotēkā

Vincents Hants. VDK un Latvija. BBC žurnālista, dokumentālo filmu un grāmatu autora Vincenta Hanta patiesā interese par Latviju un tās vēstures 001sarežģītajiem posmiem, viņa spēja just līdzi ir apbrīnas vērta. Jaunākajā grāmatā, kuras oriģinālnosaukuma tiešs tulkojums būtu “Nostādīti pie sienas”, autors pievēršas tēmai, kas Latvijas sabiedrībā vienmēr bijusi plaši apspriesta, - VDK jeb čekai. Grāmatā apzinātas un apkopotas dzīvas liecības par plašu čekas vēstures laika posmu – sākot no tās dibināšanas 1917. gadā līdz 218. gada decembrim. “Paaudzei, kas dzinusi un augusi brīvajā Latvijā, ir grūti iztēloties, ko nozīmē dzīvot totalitārā režīmā, kur valda totāla kontrole, kas kā tīmeklis apņem visu sabiedrību un ikviens instinktīvi zina un jūt, ka “viņi novēro un klausās”. Tas rada nerošību, pašcenzūru, nodevības, melus un bailes. Tas sagandē cilvēku dvēseles un kropļo īstenības uztveri.” Sandra Kalniete.

Mūsdienu ironisko detektīvromānu sērijā Izmeklē Anna Elizabete iznācis jauns romāns Daces Judinas romāns Cietāks par dimantu. Cik maksā amata nosaukumi, nominācijas, tituli un diplomi brīdī, kad sirdsapziņa tiek konfrontēta ar cilvēcību, - nāves priekšā? Starptautiskā kosmētikas 002koncerna gada balvas ceremonijā, triumfa brīdī iet bojā titula Dimanta Zvaigzne ieguvēja Rita Bolšteina. Uzpeld runas, ka viņas agrākie apbalvojumi bijuši pirkti un ceļā uz slavu viņa iznīcinājusi daudzus konkurentus. Tiesībzinātņu profesoru, izteiktu sieviešnīdēju Edgaru Stagaru atrod pilsētas nomalē – kailu, izvārtītu piķī un spalvās, bez samaņas; šie attēli parādās globālajā tīmeklī. Vai tā būtu smalka atriebība? Pēc dažām dienām profesoru nogalina paša mājā... Pulkvežleitnants Miks Kaķītis nonāk krustcelēs - ministrijā nomainās vadība, viņam piedāvā paaugstinājumu, kas var beigties ar atlūgumu, izmeklēšana iestrēgusi, un viņš izgāž spriedzi uz Annu Elizabeti... Reiz jau tā noticis. Nu pret Kaķīti nostājas visi, pat ģenerālis Bass un labākais draugs Egons. Bet no Austrijas atbraukušais advokāts Veismillers paziņo, ka Anna tur mantojusi lielu īpašumu... Runā, ka ikvienam esot tiesības kļūdīties, izpirkt grēkus un meklēt atpakaļceļu...

Vairāku romānu autore Ilze Freimane dodas pie lasītājiem ar savu jauno darbu Kafija diviem, kurā risina katrai sievietei labi saprotamas un būtiskas003 problēmas, paliekot uzticīga savam reālistiskajam, tomēr emocionālajam rakstības stilam. Gundega skatās uz māsu un domā, kura no abām ir laimīgāka vai nelaimīgāka. Helgai ir ģimene – vīrs, bērni, nu gaidāms mazbērns - , bet viņa jūtas izmantota un iztukšota, nenovērtēta. Gundega ir viena, bet var rīkoties kā vēlas. Nav tā, ka viņa nekad nebūtu ilgojusies pēc ģimenes, pēc lielākas saimes. Ko tur noliegt, pat mazliet apskaudusi māsu. Ja to varētu apvienot, nepazaudējot sevi! Vai tas ir iespējams? Viņa laikam tomēr negribētu mainīties ar māsu vietām, uzņemties visas Helgas rūpes. Nē, tas Gundegu nepadarītu laimīgu. Visu laikam nekad nevar dabūt…

Lelde Kovaļova ir kino prodecente, kā arī plānotāju zīmola “”Dream Light Planner“ autore un izdevēja. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu audiovizuālajā mediju mākslā un absolvējusi Latvijas Rakstnieku savienības “Literāro akadēmiju.” Bezvēsts pazudušās ir autores debijas romāns. 004Grāmata stāsta par talantīgo Sanktpēterburgas kriminālpolicijas izmeklētāju Konstantīnu Aņisimovu, kas savas prakses laikā nav spējis atrisināt tikai vienu lietu – savas sievas Annas Aņisimovas mistisko pazušanu pirms diviem gadiem. Konstantīna sieva kādā ikdienišķā rītā iziet no mājas un vairs nekad neatgriežas. Nav ne liecību, ne pavedienu vai atrasto mantu. Izmeklētājs negaidīti saņem informāciju par kādu krimināllietu Latvijā, kad ļoti līdzīgos apstākļos pazudusi vietējā miljonāra sieva. Turklāt atklājas, ka nepazīstamā sieviete no citas valsts bijusi Annas vizuāla kopija. Meklējumi Aņisimovu aizved uz nomaļu Latvijas mazpilsētu, kuras iedzīvotāji glabā šaušalīgu pagātnes noslēpumu. Tā atrisināšana sniegtu atbildes uz daudziem jautājumiem. Bieži vien mēs esam gatavi darīt neiedomājamas lietas, lai pasargātu savus tuvākos…

Hetere Morisa ir dzimusi Jaunzēlandē un, kā pati atklāj savā mājaslapā, pirms viņa satika Lali Sokolovu, ir ieguvusi maģistra grādu Politikas zinātnē un005 mācījusies vairākos profesionālos scenāriju rakstības kursos. Aušvicas tetovētājs, viņas debijas romāns, pirmo reizi tika publicēts 2018. gadā; tā izdošanas tiesības ir ieguvuši jau vairāk nekā 50 valstu izdevēji, un tas pārdots vairāk nekā 3 miljonos eksemplāru. Lali Sokolovs vienmēr ir eleganti tērpies un sieviešu ieredzēts, īsts sieviešu mīlulis, un... arī ebrejs. Transportēšanas laikā no Slovākijas uz Aušvicu Lali izceļas citu gūstekņu vidū. Arī nometnē pie viņa vēršas pēc padoma, viņš tiek pamanīts un norīkots priviliģētā amatā par tetovētāju, Tätowierer, kuram jāiezīmē nelaimes biedri. Starp tiem ir arī Gita, jauna sieviete, kura nolaupa Lali sirdi jau pirmajā saskatīšanās reizē... Un Lali dzīvei rodas jauns mērķis: viņš izmanto sava amata sniegtās priekšrocības, lai izdzīvotu pats, izglābtu Gitu un palīdzētu citiem. Šī cerību un mīlestības piesātinātā romāna pamatā ir rakstnieces Heteres Morisas sarunas ar Ludvigu (Lali) Sokolovu, holokaustā izdzīvojušo, Aušvicas–Birkenavas tetovētāju. No angļu valodas tulkojusi Zane Rozenberga.

Iznākusi sestā “Millennium” sērijas grāmata – zviedru rakstnieka Dāvida Lāgerkranca aizraujošais un skarbi atklātais romāns Meitene, kurai bija 006jāmirst. Jaunais romāns ir pēdējais šajā sērijā. Stāsts beidzas, bet Līsbetas cīņa turpinās… Latvijas lasītāji Dāvidu Lāgerkrancu pazīst kā “Millennium” triloģijas turpinātāju, kurš sarakstījis trīs aizraujošus romānus par Stīga Lārsona radītā izcilnieku dueta – spējīgās hakeres Līsbetas Salanderes un pētnieciskā žurnālista Mīkaela Blumkvista – aizraujošo cīņu pret ļaunumu tā dažādajās izpausmēs. Šoruden, tiekoties ar izdevējiem Frankfurtes grāmatu tirgū, Dāvids Lāgerkrancs atzinās: “Kad es savulaik piekritu turpināt Stīga Lārsona triloģiju, cilvēki bija dusmīgi, ka atļaujos turpināt ģēnija darbu. Sākotnēji zviedru prese man uzbruka tik aktīvi, ka es dienām ilgi negāju laukā no mājas. Situācija mainījās tikai pēc tam, kad mana pirmā “Millennium” grāmata “Meitene zirnekļa tīklā” guva milzīgus panākumus ASV un Eiropas valstīs. Tikai pēc tam arī lasītāji Zviedrijā atzina, ka ir priecīgi par to, ka Līsbeta un Mīkaels ir atgriezušies. Tagad, kad es paziņoju, ka pēc trešā romāna vairs neturpināšu, viņi atkal ir dusmīgi – šoreiz par to, ka turpinājuma nebūs.” Apgāds “Zvaigzne ABC” gan atklāj, ka Dāvids Lāgerkrancs raksta pats savu krimināltrilleru triloģiju, kura pie lasītājiem dosies ap 2021. gadu. Grāmatu “Meitene, kurai bija jāmirst” no zviedru valodas tulkojusi Ieva Pudure un tā pieejama arī kā e-grāmata.

Annija Vorda ir amerikāņu rakstniece un filmu scenāriste. Pēc studijām viņa pārcēlās uz Austrumeiropu, kur rakstīja tūrisma ceļvežus par Spāniju un 007Bulgāriju. Skaistais ļaunums ir viņas pirmais psiholoģiskais spriedzes romāns. Katram stāstam ir divas puses... Un katram cilvēkam. Madijas un Iana mīlasstāsts sākas ar nejaušu sastapšanos kādā ballītē. Ians dien britu armijā, bet Madija ir tūrisma ceļvežu autore un tobrīd ciemojas pie savas labākās draudzenes Džoanas. Tagad pagājuši jau divdesmit gadi, abi ir precējušies, un viņiem ir burvīgs dēliņš. Kādā izbraukumā Madija cieš nelaimes gadījumā, pēc kura sāk apmeklēt psihoterapeiti. Pamazām vien viņa atklāj savas bailes par Iana posttraumatiskā stresa sindromu, par mazā dēliņa drošību un par sarežģītajām pagātnes attiecībām ar draudzeni. Un stāsts aizved lasītāju uz Balkāniem un Angliju, uz Irāku un Manhetenu, un visbeidzot uz vienkāršu ģimenes māju Kanzasā. Sešpadsmit gadi, pilni ar mīlestību un bailēm, dēkām un aizdomām, sasniedz kulmināciju dienā, kad izmisīgs telefona zvans uz 911 liek policijai steigties uz šokējoša nozieguma vietu... Annija Vorda raksta ar tikpat piesaistošu enerģiju, kāda sajūtama Netflix blokblāsteru seriālos. Oriģinālais sižets un smalki izstrādātie grāmatas varoņi liks turēt aizdomās gandrīz ikvienu personāžu, neļaujot ticēt nevienam! No angļu valodas tulkojusi Silvija Brice.

Tabea Baha. Kamēliju salas sievietes ir aizraujošs romāns par lielu mīlu, uzticību un nodevību, un kādu kamēliju audzētavu Bretaņā. Tabea Baha ir 008Vācijā labi zināmas autores literārais pseidonīms. Viņa dzimusi Tībingenē un uzaugusi Dienvidvācijā un Francijā, daudz ceļojusi pa visu pasauli un ceļojumos skatītās ainavas labprāt izmanto savos romānos. Latviešu valodā izdots arī viņas romāns “Kamēliju sala” (2018).Cik paļāvības nepieciešams lielai mīlai? Pēc krāšņām kāzu svinībām Silvija un Maels ilgojas pēc bērna. Negaidīti Kamēliju salā ierodas Maela pirmā mīlestība Hloja ar septiņgadīgo dēlu, kuru, visiem par pārsteigumu, stāda priekšā kā Maela bērnu. Un tas vēl nav viss – Hloja grib atgūt arī Maelu. Vai Silvija spēs cīnīties par savu mūža mīlestību, nenostājoties starp tēvu un dēlu? Turklāt Kamēliju dārzu apdraud maksātnespēja, ko novērst var tikai Silvija un Maels kopīgiem spēkiem... No vācu valodas tulkojusi Inese Miesniece.

Eņģeļu koks ir lielisks un izklaidējošs romāns, ko sarakstījusi visu iemīļotā “Septiņu māsu” cikla grāmatu autore Lūsinda Railija. Autore ieved lasītāju009 starppaaudžu nesaskaņu pašā epicentrā un iepazīstina ar interesantiem personāžiem, neaizmirstot arī par negaidītiem un pārsteidzošiem sižeta pavērsieniem. Skaisti uzrakstīta ģimenes sāga, kas palīdzēs aizmirsties darbdienu vakaros… No angļu valodas tulkojusi Ligita Lanceniece.